• facebook
Koronkowa opaska – DIY

Koronkowa opaska – DIY

Witajcie,

Uwielbiam koronki - w każdym kształcie, wzorze, kolorzena ubraniach, biżuterii i we włosach. Postanowiłam więc wykonać opaskę do włosów z koronki. Moimi inspiracjami były te oto opaski (źródło: zszywka.pl)

opaska opaska-koronkowa opaska-na-wlosy

Chciałam, aby moja opaska składała się z dwóch koronek, tak jak na ostatnim zdjęciu. Postanowiłam, że nie będę korzystać z gotowej koronki (najlepiej pasuje do tego koronka bawełniana), a wykonam ją samodzielnie. Znalazłam w sieci wzór:

3689011044769888051

Przygotowałam szydełko, nici, gumkę i przystąpiłam do pracy :)

Do wykonania opaski z koronki wykonanej na szydełku potrzebujesz:

- szydełka (u mnie nr 5)

- kordonka (w wybranym kolorze, np. biały)

- kawałka gumki, najlepiej w kolorze koronki

- nitkę i igłę

- krochmal lub wodę i cukier

Pracę zaczynamy od wykonania koronki wg wybranego schematu. Ja wydziergałam dwie koronki o różnej długości, by dobrze się układały na głowie. Długość zależy oczywiście od obwodu głowy. U mnie koronka ma ok. 42 i 47 cm długości. Przytoczony przeze mnie wzór jest bardzo prosty i szybki do wykonania. Opiera się na łańcuszku, półsłupkach i słupkach z jedną nawijką. Jeśli będziecie mieć problem z odczytaniem schematu – piszcie, pomogę:)

Po przygotowaniu koronki odpowiedniej długości należy ją usztywnić. Zrobić można to na kilka sposobów:

- korzystająć z krochmalu gotowego

- robiąc własny krochmal

- usztywniając metodą na cukier.

Ja skorzystałam z tej ostatniej, bo jest szybka i prosta. Wystarczy do łyżki gorącej wody dodać łyżkę – półtora cukru i wymieszać. Do mikstury wkładamy naszą koronkę, po chwili wyjmujemy i lekko odciskamy. Na płaskiej powierzchni miękkiej (poduszka, gruby filc, styropian) rozkładamy koronkę i nadajemy jej odpowiedni kształt. Możemy wspomóc się szpilkami i ponaciągać lekko koronkę, przytrzymując ją szpilkami. Potem zostawiamy do całkowitego wyschnięcia – u mnie na noc. Zapewniam, że koronka po krochmaleniu w cukrze się nie klei :)

IMG_6131

IMG_6133

Kolejnego dnia możemy przystąpić do zszywania opaski. Składamy razem końce dwóch koronek i przyszywamy do nich gumkę (jej długość najpierw zmierzyłam poprzez przymierzenie koronki na głowie i sprawdzeniu, ile cm mi brakuje :)). Czynność powtarzamy z obu stron i opaska jest już gotowa.

IMG_6134 IMG_6135 IMG_6136

 A tak opaska wyglada na głowie:

IMG_6141

Jak Wam się podoba?

pozdrawiam,

Karolina

2 komentarzy

  1. ~Sadeem · 20 lipca 2014 Odpowiedz

    Śliczna, tymbardziej jak dla kogoś, kto nie ma pojęciu o tworzeniu czegokolwiek ;) Gratuluję talentu.

Zostaw odpowiedź